Datum: 4.8.2023
Když je v létě největší horko, tak chuť ke koupání často zkazí bujné vodní květy. Často je tvoří toxické sinice a řasy, s nimiž není radno si zahrávat. V současnosti sice existují nějaké metody, s nimiž je možné vodní květy odstraňovat, ale vesměs nejsou příliš účinné nebo praktické pro použití v přírodním prostředí.
Čínský výzkumný tým vytvořil plovoucí houbovitý materiál založený na biouhlu (biochar). Když byla plovoucí „houba“ vybavena oxidačním činidlem, dokázala zneškodnit většinu buněk sinic ve vzorcích vody s vodním květem.
Badatelé nejprve vytvořili porézní „houbu“ z melaminu, organické látky bohaté na dusík. Rovněž vyvinuli práškovitý biouhel z krunýřů korýšů. Následně mezi porézní houbu a biouhel vložili tenkou vrstvu polyvinylalkoholu a celý materiál zahřáli na 300 °C, aby došlo k propojení zmíněných vrstev.
Při použití s oxidačním činidlem založeným na persulfátu dokázala plovoucí houba v laboratorních podmínkách za 5 hodin poškodit buněčné membrány u zhruba 90 procent buněk sinice Microcystis aeruginosa, častého a nebezpečného původce vodního květu ve sladké vodě. U poškozených buněk došlo k vylití buněčného obsahu a jeho destrukci.
Čínští vědci rovněž aplikovali plovoucí houbu a oxidační činidlo na vzorky z reálného prostředí, s jezerní a říční vodou. V tomto případě nový systém zlikvidoval přes 85 procent všech buněk sinic a řas. Badatelé věří, že by se jejich technologie mohla uplatnit při praktické likvidaci vodních květů v terénu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Deng et al. (2023), ACS ES&T Water.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
DNA - Lidskou DNA má pohltit polární led
Perovskitové nanokrystaly zabíjejí bakterie při viditelném světle
Ultrakompaktní editor NanoCas edituje DNA po přenosu jedinou částicí viru AAV