Datum: 11.10.2023
Plazma je vlastně přehřátý plyn, v němž jsou atomy zbavené elektronů a vznikne z nich polévka kladně nabitých iontů a záporně nabitých elektronů. Technologie APPJ (Atmospheric pressure plasma jet) vytváří plazma při pokojovém tlaku ze směsi vzácných plynů a molekulárních plynů, která prochází silným elektrickým obloukovým výbojem.
Badatelé australské Flinders University použili argonový APPJ pro přeměnu biomasy sinic na ultratenký bioaktivní film, který je možné použít při zakrývání poranění. Ničí bakterie, omezuje záněty a podporuje hojení rány.
Jak říká vedoucí výzkumného týmu Vi Khanh Truong, s kolegy používají tuto plazmatickou technologii k úpravě biomasy, v tomto případě sinice Spirulina maxima na filmy s medicínsky zajímavými vlastnostmi, například pro hojení ran.
Sinice S. maxima se běžně využívá jako potravinový doplněk. Metabolismus těchto vláknitých sinic vyrábí řadu látek s antioxidačními a antibakteriálními vlastnostmi. Pro hojení poranění je to jako dělané.
Problém je v tom, že tyto sinice mají silnou buněčnou stěnu, která představuje značnou překážku pro využití zmíněných biologicky aktivních látek v materiálech. Právě s tím pomáhá plazmatická technologie APPJ. Ukázalo se, že selektivně destruuje buněčné stěny spiruliny. Sinice pak ztrácí přirozenou strukturu a vytváří ultratenký film, v němž jsou zachovány cenné metabolity.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Pham et al. (2023), Small.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Bakterie v polymerech vytvářejí živé kabelovité struktury
Nanoživiny pro plodiny mohou snížit zátěž těžkými kovy a zvýšit úrodu