Datum: 25.6.2012
Carica papaya je v tropech rostoucí strom původně pěstovaný v Mexiku. Jeho plody jsou významnou složkou potravy v řadě zemí. V roce 1911 botanik Garritt P. Wilder z ostrovů Barbados a Jamajky přenesl papayu na Havaj, kde se začala intenzivně pěstovat a plody vyvážet. V roce 1984 dosáhla produkce 36,5 tisíc tun. Jedním z hlavních odběratelů byly USA, Kanada a Japonsko. Byl to významný zdroj příjmů havajským farmářům a podpora ekonomiky ostrova.
Jenže v roce 1945 se na havajském ostrově Oahu objevil virus kroužkovitosti (Papaya Ringspot Virus - PRSV) přenášený mšicemi a začal se šířit. Napadené stromy uhynuly a pěstitelé je museli pokácet a zničit ve snaze zabránit dalšímu šíření viru. Produkce se přenesla do oblasti pěstování Puna, kde se zatím PRSV nevyskytoval. Avšak v roce 1992 se i tam zavlekl, což bylo kritické, neboť se tam pěstuje 95% produkce. Rychlost šíření stoupala a koncem 90. let už bylo jasné, že další produkce papay je beznadějná. Vývoz klesl v roce 1997 na 17,6 tisíc tun a tím se farmáři dostali do velmi tíživé finanční situace.
Naštěstí vědci nelenili. Už v roce 1980 se vytvořil tým, který tvořili molekulární biolog Jerry Slightom (Upjohn Company), virolog Dennis Gonsalves, pěstitel papay Richard Manshardt (University of Hawaii at Manoa), a doktorand Maureen a začali vyvíjet virus rezistentní odrůdu. Postupovali osvědčeným způsobem při navození „imunity" k viru. Do genomu stromu vnesli gen viru řídící tvorby bílkovinného obalu virové částice. Tím, že v rostlinné buňce se objeví povrchová bílkovina viru, rostlinná buňka jeví jako virem již napadená a další virus se v ní nemnoží.
V roce 1988 biolistickou metodou (nastřelování do buněk mikrokuliček zlata se sorbovanou DNA nesoucí požadovaný gen) transformovali embrya papay. Ze získaných 17 linií vybrali na základě testů rezistence jednu a první pokusná výsadba proběhla v roce 1992. Potvrdila rezistenci i v přírodních podmínkách. Do sadů v oblasti Puna se vysadily již produkční stromy, které začnou rodit po 3 letech. Nejlépe se osvědčila odrůda Rainbow (Duha), která dávala kolem 140 tun/ha/rok.
Současně začalo jednání o povolení k prodeji. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) je vydalo v dubnu1997, takže od roku 1998 se na Havaji transgenní stromy začaly pěstovat naplno. Následně i v dalších asijských zemích, Thajsku, Jamajce a také v Brazílii a Venezuele. Začíná se zavádět do Bangladeše, Tanzánie a Ugandy. Vyvíjejí se transgenní odrůdy vhodné pro tyto země. Vědecký úspěch byl existenční záchranou pro mnoho pěstitelů.
Po vědě však přišla politika. Následovaly další žádosti o povolení k vývozu, které bez problémů vystavila i Kanada. V roce 1999 Havajská asociace pěstitelů papay požádala o povolení k prodeji transgenní odrůdy v dalším klíčovém odběrateli - v Japonsku. Tamní úřady se však v rychlostí projednání čestně řadí k evropským. Povolení vydaly 1. září 2011. Tedy po dvanácti letech. Plody musí být označeny a budoucnost ukáže, jak je budou zákazníci kupovat. V roce 1996 se do Japonska havajské papay vyvezlo za 15 milionů $, takže Japonci mají tyto plody obecně v oblibě.
Dnes je zhruba 85% havajské papay transgenní. Do EU se dovážet nesmí. Na omluvu evropských úřadů je nutno uvést, že zatím (pokud je známo) nikdo o povolení nepožádal.
Autor: Jaroslav Drobník
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Práce na vedlejší pracovní poměr
Evo 2 je prediktivní a generativní inteligence pro tvorbu sekvencí genomů
Bioligninové gely jsou šetrnou variantou pro úpravu vlasů