Datum: 7.2.2022
Soudobé bioelektronické systémy, které je možné vložit do těla pacienta, jako jsou kardiostimulátory, bývají vytvořené z pevných a nepříliš poddajných materiálů.
V budoucnu by ale mělo dojít ke změně. Zařízení tohoto typu nové generace, které právě zkoumají a vyvíjejí bioelektroničtí inženýři, odborníci na organickou chemii a materiáloví vědci, se budou skládat z měkkých organických materiálů. Taková zařízení by měla být pro tělo pohodlná a zároveň by měla plnit své funkce, například monitorování zdravotního stavu.
Vedoucí výzkumného týmu Prashant Sonar z centra Centre for Materials Science australské techniky Queensland University of Technology a jeho kolegové nedávno prostudovali potenciál organických elektrochemických tranzistorů pro vývoj bioelektronických zařízení, která lze používat uvnitř živých těl.
První autor studie Ali Nawaz prozkoumal vlastnosti organických elektrochemických tranzistorů, díky kterým jsou obzvláště vhodné pro použití přímo v organismu.
Jak uvádí Nawaz, vše nasvědčuje tomu, že organické elektrochemické tranzistory mají značný potenciál pro bioelektronický průmysl. Mohly by se uplatnit v rozmanitých aplikacích, včetně elektrofyziologie, stimulace neuronů a detekce neurotransmiterů, nositelných zařízení a implantátů nebo třeba regulace procesů u rostlin.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Brigády - Brigády pro studenty
Acelulární nanokompozitní živé hydrogely jsou novým biomateriálem pro regenerativní medicínu
Tisknutelné selektivní nanočástice umožňují masovou výrobu nositelných senzorů