Datum: 7.4.2023
Nádorové buňky jsou notoricky známé schopností unikat pozornosti imunitního systému. To komplikuje jejich léčbu. Jednou z možností, jak se s tím vyrovnat, jsou geneticky vylepšené T-lymfocyty, čili CAR-T buňky, které dovedou nádory efektivně zlikvidovat.
CAR-T buňky jsou v ohnisku zájmu výzkumných laboratoří. Tým australského Peter MacCallum Cancer Center vyvinul nový typ CAR-T buněk, které jsou určené pro léčbu pevných nádorů.
Podle vedoucího týmu Paula Neesona se již léčba s CAR-T buňkami osvědčila u některých typů rakovin krve, jako jsou leukemie, lymfomy nebo myelomy. Jejich využití v léčbě pevných nádorů je ale zatím jen omezené. Podílí se na tom řada faktorů, včetně kondice CAR-T buněk v boji s pevnými nádory a jejich schopnost množení.
Neeson a jeho kolegové použili jako alternativu k tradičním CAR-T buňkám mladší T-lymfocyty, které jsou podobnější kmenovým buňkám. Označují je jako T stem-like CAR-T buňky, čili CAR-T buňky podobné kmenovým buňkám T-lymfocytů. Tyto nové CAR-T buňky mají zvýšenou schopnost reprodukce a vydrží v těle pacienta delší dobu. První testy těchto buněk přinesly slibné výsledky.
Jak uvádí Neeson, zásadní je, že T stem-like CAR-T buňky lépe fungují proti nádorům, prozatím v buněčných kulturách a preklinických testech. Již se jim povedlo v kombinaci s inhibitorem kontrolních bodů (anti-PD-1) kompletně zničit pevné nádory.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Maja Divjak/Peter MacCallum Cancer Center.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Brigády - Brigády pro studenty
Nepřehlédněte sérii workshopů „Udržitelnost v praxi: ESG, Cirkularita a trendy pro firmy“
Nový kultivar rýže nabízí velkou úrodu a nízké emise metanu