Datum: 10.1.2024
Přesné editování DNA s využitím prime editingu může opravit řadu mutací, o nichž víme, že způsobují genetické poruchy. Nový transportní systém vylepšuje možnosti prime editingu v buňkách živočichů.
Tým odborníků Broad Institute of MIT a Harvard University vyvinul virům podobné částice, které dopravují prime editory do buněk v organismu. Následně je použil u myší a s vysokou účinností u nich řešil geneticky podmíněnou slepotu.
Badatelé upravili částice eVLP (engineered virus-like particle), které byly předtím použity k transportu base editorů, tedy poněkud odlišného typu přesných genetických editorů, které mohou měnit jediné písmeno z DNA.
Následně tyto částice použili k opravě genetických mutací spojených s geneticky podmíněnou slepotou v očích laboratorních myší. Tímto způsobem jim částečně navrátili zrak. Novou metodu rovněž ověřili na mozkové tkáni a v ani jednom případě nedetekovali žádné chyby při editaci.
Jak uvedl vedoucí výzkumného týmu David Liu z Harvard University, je to poprvé, kdy někdo použil komplexy proteinů a RNA pro terapeutický prime editing u živočichů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: An et al. (2023), Nature Biotechnology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jak psát životopis - Užitečné informace o tom jak psát životopis a průvodní dopis
Zaměstnání - Nabídky i poptávky zajímavých zaměstnání
Nepřehlédněte sérii workshopů „Udržitelnost v praxi: ESG, Cirkularita a trendy pro firmy“
Viry by mohly pomoct se šlechtěním nových plodin