Datum: 19.5.2025
Výrobky z nylonu, jako je třeba oblečení nebo rybářské sítě, jsou nechvalně známé pomalým rozkladem, především v mořském prostředí. Tvoří podstatnou součást plastového odpadu v oceánech.
Korejský výzkumný tým nedávno vyvinul inovativní materiál, který by mohl pomoci řešit problém s nylonem. Lze ho vyrábět s již existující průmyslovou infrastrukturou. Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Advanced Materials.
Hyun-Yeol Jeon a Hyo-Jeong Kim z institutu Korea Research Institute of Chemical Technology (KRICT) se svými kolegy vyvinuli polymer typu PEA (polyester-amide), který se za 1 rok v moři rozloží z více než 92 procent. Přitom je srovnatelný s nylonem, pokud jde o pevnost a ohebnost.
Nový materiál lze vyrábět v různých objemech a je recyklovatelný. Současně nabízí široké možnosti uplatnění, od textilu a obalů potravin až po rybářské vybavení.
Na rozdíl od konvenčních biologicky rozložitelných plastů, které nejsou moc trvanlivé a odolné proti horku, polymer PEA kombinuje ve struktuře vazby esterové (pro biologickou rozložitelnost) a amidové (pro průrazovzdornost) v optimálním poměru. Tento design zaručuje výtečnou rozložitelnost současně s mechanickou odolností.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Korea Research Institute of Chemical Technology (KRICT).
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Vědci nalezli způsob, jak v bramborách vypnout toxiny
Netopýří organoidy odhalují imunitu netopýrů vůči virům