Datum: 26.5.2025
Netopýři jsou neblaze proslulí jako hostitelé celé řady vysoce nebezpečných virů, včetně vražedných koronavirů, původců zabijáckých krvácivých horeček marburgu a nejspíš i eboly, nebo také původců smrtících encefalitid jako nipah.
Řada těchto virů vyvolává u lidí těžké, nezřídka smrtelné infekce. U netopýrů se ovšem obvykle taková nákaza nijak zřetelně neprojeví a lze ji odhalit pouze laboratorními testy. Vědce pochopitelně zajímá, jak to netopýři dělají.
Mezinárodní výzkumný tým, který vedli Max Kellner a Josef Penninger z Helmholtz Center for Infection Research (HZI), vyvinul inovativní platformu s organoidy, která umožňuje zkoumat buněčné mechanismy antivirové obrany v mukózních epiteliálních tkáních netopýrů. Výsledky zveřejnil Nature Immunology. Mohly by posloužit při vývoji nových typů léčby virových infekcí.
Vědci kvůli výzkumu imunitní obrany mukózních tkání netopýrů proti virům vyvinuli organoidy dýchací soustavy a střev kaloně egyptského (Rousettus aegyptiacus), tedy druhu, který bývá viry doslova prolezlý.
Jak říká Kellner, jejich experimenty s novou platformou již jasně ukázaly, že epiteliální buňky kaloně mají v porovnání s lidskými mnohem schopnější antivirovou přirozenou (vrozenou) imunitní obranu, především pokud jde o interferonový systém.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: HZI/Max Kellner.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády - Brigády pro studenty
Zaměstnání nabídka - Nabídky zajímavých zaměstnání
Vědci molekulárně vzkřísili zaniklý gen tabáku pro užitečný cyklický peptid
Syntetičtí buněční organizátoři vyrobí požadované tkáně a orgány