Datum: 9.9.2022
Badatelé Royal Botanic Gardens, Kew a jejich kolegové z Velké Británie, Německa a Spojených států přečetli zřejmě doposud nejstarší rostlinný genom. Pochází ze 6 tisíc let starých semen melounu, která byla nalezena na neolitické lokalitě na Sahaře, na území Libye.
Tato semena jsou nejstarším dokladem využívání melounů, čili plodů lubenice (rod Citrullus) z čeledi tykvovitých, lidmi. Doposud ale nebylo jasné, o jaké melouny vlastně šlo. Nový výzkum zkombinoval archeologické metody s pokročilou genomikou a osvětlil komplikovanou záležitost domestikace melounu a jeho využívání nejstaršími pěstiteli.
Výsledky výzkumu přinesly překvapení. Ukazuje se, že neolitičtí obyvatelé Libye využívali melouny kvůli semenům. Lidé je tam ostatně mají rádi dodnes. Tehdejší melouny ale byly hořké a jejich dužninu podle všeho lidé nejedli.
Aby lépe pochopili příběh domestikace melounu, badatelé analyzovali desítky semen melounů a jejich planých příbuzných z herbářových sbírek RBG Kew. Rovněž studovali zmíněná fosilní semena melounů z Libye a také zhruba o polovinu mladší semena ze Sudánu. Jejich stáří bylo určeno pomocí radiokarbonového datování.
Výzkum potvrdil, že neolitičtí Libyjci sbírali či dokonce pěstovali hořké typy melounu, s podstatnou částí genomu lubenice Citrullus mucosospermus, čili „egusi“. Tato zjištění jsou v souladu s nedávno objevenými stopami po lidských zubech na dávných semenech melounu v oblasti Sahary.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Left: ALDONA MUELLER-BIENIEK Right: ELLY VAES, RBG KEW.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Jak psát životopis - Užitečné informace o tom jak psát životopis a průvodní dopis
Editovaný salát nabízí vyšší obsah vitamínů a antioxidantů
Nanovláknové mikrosféry jsou slibné v léčbě diabetických vředů