Datum: 1.11.2024
Výzkumný tým amerických Terasaki Institute for Biomedical Innovation (TIBI) a University of Nebraska Medical Center (UNMC) vyvinul nový postup výroby medicínských nanovláknových mikrosfér elektrospinningem a elektrosprayingem.
Tyto mikrosféry z biokompatibilních materiálů jako je PLGA (poly lactic-co-glycolic acid) a želatina mohou být snadno vpíchnuty do místa poranění či vředů. Díky tomu je léčba jen minimálně invazivní.
Podle vedoucího týmu Johna Johnsona z TIBI jejich nová technologie představuje průlom v oblasti péče a managementu chronických poranění. Má potenciál ovlivnit miliony pacientů po celém světě. Nabízí pokročilý, minimálně invazivní přístup, který může u pacienta v krátké době zlepšit jinak velmi obtížné hojení těchto poranění.
Výzkum zahrnuje několik významný dílčích vylepšení v procesu hojení poranění. Například kožní výplně s nastavitelnými porézními mikrostrukturami umožňují výraznou migraci buněk, zlepšují regeneraci tkáně a obnovu cév v místě poranění. Tyto výplně také vykazují velkou pevnost a udržují si tvar během minimálně invazivní aplikace injekcí na místo poranění.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Kamaraj et al. (2024), ACS Nano.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Věda - Informace z vědy, výzkumu českých biotechnologií
Průzkum australské řeky přinesl fágy schopné porazit rezistentní klebsielly
Vědci nalezli způsob, jak v bramborách vypnout toxiny