Datum: 21.3.2025
Vědci saúdskoarabské King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) vyvinuli nový nanoplast a biologicky rozložitelný mulč, s nimiž je možné pasivně chladit skleníky v horkém a suchém klimatu, jako je na Středním východě.
V experimentech se jim s touto technologií povedlo snížit teplotu v miniaturních sklenících o 25 °C a zvýšit úrodu čínského zelí o téměř 200 procent. Jejich výzkum uveřejnil Nexus.
Nanoplasty obsahují polyetylén, nejčastěji vyráběný plast na světě, s nanočásticemi, které nesou molekuly oxidu cesia a wolframu. Tyto nanočástice absorbují infračervené záření, co je do značné míry zodpovědné za ohřívání skleníků. Dovedou zablokovat infračervenému záření vstup do skleníku, aniž by výrazně ovlivnily viditelné záření. To je nezbytné pro fotosyntézu a růst rostlin.
Chladnější půda vede k intenzivnější fotosyntéze a tím pádem k většímu růst plodin a lepší úrodě. Nový mulč je založený na biologicky rozložitelném celulózním papíru. Když na rostlinách narostou listy, které zastíní půdu, mulč z povrchu půdy zmizí. Představuje vůči přírodě vstřícné řešení.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Tian et al. (2025), Nexus.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Nanotechnologie pro pasivní chlazení zvyšuje úrodu v suchých oblastech
Mapování obrovského genomu žebrovníka odhaluje tajemství regenerace