Datum: 4.4.2025
Léčba nádorů se vyvíjí směrem od tradiční plošné chemoterapie k více cíleným moderním postupům, jako je imunoterapie, ozařování nebo fototermální léčba.
Jako velmi slibný nanomateriál se v tomto směru ukazuje oxid grafenu, který je známý svou biologickou kompatibilitou, vysokou účinností při fototermálních procesech, a také velkou plochou povrchu. Je vhodný k přepravě léčiv k nádorům a současně i k termální destrukci nádorů. Využití léčby založené na oxidu grafenu je ale doposud jen omezené kvůli problémům s disperzibilitou materiálu a výrobou ve velkém.
Ve snaze překonat tato omezení Eijiro Miyako a jeho výzkumný tým z institutu Japan Advanced Institute of Science and Technology (JAIST) vyvinuli nový nanokonstrukt založený na oxidu grafenu, který vylepšili bakteriálními komponentami.
Badatelé navrhli nanokonstrukt oxidu grafenu, který obsahuje buněčné komponenty původce akné, bakterie Cutibacterium (Propionibacterium) acnes, izolované z nádoru a chemoterapeutické léčivo kamptotecin. Vznikly nanočástice, které likvidují nádory trojitým mechanismem. Bakteriální komponenty aktivují imunitní systém, kamptotecin lokálně chemoterapeuticky zasahuje proti nádoru a oxid grafenu funguje při fototermální léčbě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Eijiro Miyako, JAIST.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Tisknutelné selektivní nanočástice umožňují masovou výrobu nositelných senzorů
Bakterie v polymerech vytvářejí živé kabelovité struktury