Datum: 23.5.2025
Badatelé National University of Singapore (NUS) vyvinuli praktickou technologii, které bez pomoci virových částic účinně doručí genetický materiál do lidských imunitních buněk.
Nová platforma Nanostraw Electro-actuated Transfection (NExT) využívá duté nanostruktury připomínající nepatrná brčka, a elektrické impulzy, díky nimž lze do cílových imunitních buněk dostat rozmanité biomolekuly, např. proteiny, mRNA nebo genetické editory, a to s vysokou účinností a minimálními škodami.
Tým, který vedl Andy Tay, úspěšně předvedl, že systém NexT může v jednom cyklu úspěšně „propasírovat“ genetický materiál do více než 14 milionů imunitních buněk, včetně obtížně zpracovatelných typů buněk, jako jsou gama-delta T-lymfocyty, regulační T-lymfocyty, dendritické buňky, makrofágy, NK buňky nebo neutrofily. Tyto buňky se objevují v alternativních metodách léčby s imunitními buňkami.
Systém NexT přenos genetického materiálu do buněk zrychluje a dělá ho méně ničivým pro buňky. To vede k nižším finančním nákladům a zlepšení kvality vyrobených buněk, včetně metod s buňkami CAR-T při léčbě nádorů. To by mohlo zlepšit dostupnost těchto metod pro pacienty s nádorovým onemocněním. V současnosti je jejich využití velmi omezené, právě kvůli extrémním nákladům a obtížné výrobě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Kumar et al. (2025), Biomaterials.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Ultrakompaktní editor NanoCas edituje DNA po přenosu jedinou částicí viru AAV
Mapování obrovského genomu žebrovníka odhaluje tajemství regenerace