Datum: 18.11.2022
Z hub se stává materiál budoucnosti. Už se osvědčily jako „zelená“ alternativa kůže nebo obalových materiálů. Podle nového výzkumu by se houbový materiál mohl uplatnit v biologicky rozložitelné elektronice.
K objevu nového možného využití hub došlo náhodou. Tým rakouské Johannes Kepler University Linz pracoval na využití materiálu z hub známých jako „reishi“, čili lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum). Během výzkumu zjistili, že tato houba má výjimečně pevnou svrchní vrstvu, která chrání další tkáně houby před patogeny.
Když pak s lesklokorkou experimentovali, ukázalo se, že svrchní vrstva může být snadno oddělena a usušena. Pak vznikne velmi odolný a zároveň ohebný materiál, který vydrží teplotu až 250 °C.
Zároveň je ale biologicky rozložitelný, když se dostane do vhodných podmínek. Tvůrci nového materiálu, jemuž říkají „MycelioTronic,“ doufají, že by z tohoto materiálu mohl stát substrát pro tištěné obvody ohebných elektronických zařízení.
V současnosti se taková zařízení vyrábějí z polymerů, které je obtížné oddělit od ostatních komponent. Kvůli tomu je obtížné recyklovat jak takové polymery, tak i zmíněné další komponenty ohebné elektroniky. Naproti tomu substrát z houby by se biologicky rozložil a zbývající komponenty by bylo možné jednoduše recyklovat.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: frankenstoen / Wikimedia Commons.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Brigády - Brigády pro studenty
Syntetické pavoučí amyloidní proteiny a „umělí pavouci“ zajistí medicínský materiál
Vylepšené enzymy pomohou rostlinám s adaptací na vyšší teploty