Datum: 10.5.2021
Vědci izraelské Ben-Gurion University (BGU) vedli tým odborníků, který vyvinul molekulární pinzetu pro boj s rezistentními bakteriemi. Jak uvádí vedoucí výzkumu Raz Jelinek, jejich technologie bojuje proti infekci, aniž by podporovala rozvoj antibiotické rezistence. Do budoucna by mohla vzniknout léčba, která bude podobné molekulární pinzety využívat.
Jelinkův výzkumný tým otestoval svou molekulární pinzetu na bakteriích Staphylococcus aureus. Závažné infekce stafylokoků mají ve Spojených státech úmrtnost asi 25 procent. V případě rezistentních kmenů vzrůstá úmrtnost až na 40 procent.
Molekulární pinzeta cílí na biofilm, tenkou slizovou vrstvu, která často chrání populaci bakterií a znesnadňuje její likvidaci. Pinzeta rozruší biofilm a s tím i ochranu, kterou poskytuje bakteriím, aniž by přímo útočila na samotné bakterie. To bakteriím znesnadňuje vyvinout si rezistenci, i když ji samozřejmě nelze úplně vyřadit ze hry.
Jak vysvětluje Jelinek, tato molekulární pinzeta je jako běžná pinzeta, jen asi tak milionkrát menší. A namísto obočí vytrhává nepatrná vlákna z biofilmu. Po narušení biofilmu jsou patogenní bakterie více zranitelné jak antibiotiky, tak i imunitním systémem pacienta.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Evo 2 je prediktivní a generativní inteligence pro tvorbu sekvencí genomů
Kapalní mikroboti cíleně likvidují infekce v biofilmech