Datum: 23.10.2023
Ať už jsou mechanické součásti ve strojích nebo třeba budovách, vždy je užitečné vědět, nakolik jsou vystaveny mechanické zátěži. Může to být otázkou života a smrti. Sledování mechanické zátěže může usnadnit nový materiál, který obsahuje živé světélkující prvoky.
Tým americké University of California - San Diego vyvinul experimentální materiál, který je založený na alginátu a obsahuje živé obrněnky. Kvůli ochraně před intenzivní mechanickou zátěží obsahuje také polymer polyethylenglykol diakrylát.
Některé obrněnky ve svém přirozeném prostředí vytvářejí světelné záblesky, jimiž se obvykle snaží odradit predátory. Vědci v tomto případě použili mořské fotosyntetické obrněnky Pyrocystis lunula s vyloženě krásnými buňkami. Jsou nepohyblivé a světélkují v případě stresu či nepohodlí. V malých 3D strukturách ze zmíněného materiálu světélkují, když je struktura natahována či kroucena. Čím větší je mechanická zátěž, tím je světélkování obrněnek intenzivnější.
Mechanické senzory z tohoto materiálu mají velkou výhodu v tom, že nevyžadují žádný přídatný zdroj energie či elektroniku. Obrněnky potřebují jen střídání dne a noci a jinak si vystačí samy. Ke světélkování používají energii ze slunečního záření. Badatelé ověřili, že takové senzory mohou pracovat po dobu 5 měsíců v drsných podmínkách. Po dalším vývoji by se tento materiál mohl uplatnit i řadě dalších aplikací, včetně měkkých robotů nebo chytrých implantátů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: UC San Diego Jacobs School of Engineering.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Delikátní nanokvěty masakrují bakterie
RNA lucerny umožňují stopovat RNA v buňkách