Datum: 29.1.2025
Badatelé švédského Karolinska Institutet ve spolupráci s Lunds universitet a německým Zentrum für Regenerative Therapien Dresden zmapovali genom žebrovníka Waltlova (Pleurodeles waltl) a zjišťovali jak je organizace DNA spojená se schopností regenerace celých částí těla.
Mloci jako žebrovník jsou proslulí regenerací velkých oblastí těla a současně i odolností vůči nádorům. Výzkum molekulárních mechanismů, které za to zodpovídají, byl ale až doposud komplikovaný kvůli nedostatku informací o struktuře jejich masivního genomu. András Simon z Karolinska Institutet a jeho kolegové nedávno úspěšně zmapovali genom žebrovníka a přispěli tím k výzkumu regenerace u těchto pozoruhodných tvorů.
Jak uvádí Simon, genom žebrovníka, kterým se zabývali, obsahuje asi 6krát více DNA než lidský genom a obsahuje záplavu krátkých nekódujících sekvencí. Byla to výzva, ale nakonec to zvládli a zmapovali genom žebrovníka podrobněji, než doposud kdo dokázal u organismů s podobně velkým genomem.
S kolegy použili metody pokročilého čtení sekvencí k určení pozic kódujících i nekódujících sekvencí na každém chromozomu žebrovníka. Díky tomu mohli analyzovat vztah struktury genomu k regeneraci poškozených částí těla.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Shahul Hameed, Simon lab.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Koktejly fágů jsou slibné proti rezistentním bakteriím
DNA vypínače navržené AI přesně ovládají expresi genů