Datum: 4.6.2013
Vědci z brněnského CEITEC a Ústavu Fyzikálního inženýrství FSI VUT pracují na vývoji nového druhu počítačové paměti. K tomu účelu by mohly sloužit speciální magnetické víry, jejichž vlastnosti vědci zkoumali ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v San Diegu a synchrotronovou laboratoří v Berkeley. Výsledky výzkumu přinesl ve svém květnovém vydání časopis Nature Nanotechnology.
Vojtěch Uhlíř a Michal Urbánek se zaměřili na chování magnetických víru a jejich ovládání. „Dokázali jsme velmi rychle a kontrolovaně měnit směr stáčení magnetického víru, což je objev otevírající nebývalé možnosti využití především v oblasti informačních technologií. Paměťová buňka tvořená magnetickým vírem umožní uchovat dvojnásobek informací, může pracovat několikanásobně rychleji a oproti současným paměťovým buňkám operační paměti při odpojení ze sítě neztratí uloženou informaci,“ popisuje Michal Urbánek, spoluautor studie a člen výzkumné skupiny Příprava a charakterizace nanostruktur z CEITECu VUT. „Už si sice nestihnete vypít ranní kávu, než vám naběhne počítač, ale ani nepřijdete o neuložená data, pokud vám náhle vypnou proud,“ dodává s úsměvem Urbánek.
Experimenty probíhaly na unikátním synchrotronu Advanced Light Source v americkém Berkeley. „Již samotná příprava vzorků s magnetickými nanodisky je velmi náročná. Připravit jeden vzorek trvá přibližně dvacet hodin, úspěšnost přípravy je kolem deseti procent. Vlastní experimenty na synchrotronu pak probíhají několik dní ve směnném provozu nonstop, neboť experimentální čas je tam velmi vzácný,“ vysvětluje Urbánek. Další měsíce po skončení experimentů patřily vyhodnocování výsledků. „Spousty hodin jsme trávili dlouhými diskusemi přes Skype mezi Brnem a San Diegem. Mimořádný význam našeho výzkumu byl nyní potvrzen publikací výsledků v prestižním časopise Nature Nanotechnology,“ dodává Urbánek.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Foto: Circuit. Kredit: Michael Lorenzo http://www.sxc.hu/photo/1026428
Autor: Ad
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Nanorobotická DNA ruka popadne virus a zablokuje vstup do buňky
Vědci syntetizovali prekurzor nylonu umělou fotosyntézou