Datum: 4.2.2022
Pavoučí hedvábí má ohromný potenciál v regenerativní medicíně, protože jde o přírodní vláko, které je velmi pevné, stabilní a zároveň biologicky rozložitelné. Vědci nedávno vytvořili vlákna pavoučího hedvábí, která mají dvě různé strany. Tato vlákna by mohla sloužit jako platforma pro růst poškozených nervových či svalových buněk.
Jedna strana těchto vláken je příhodná pro adhezi buněk, zatímco druhá strana může navazovat různé faktory či další látky.
Pavoučí hedvábí je netoxické, biokompatibilní a neláká k sobě mikroby. Tyto vlastnosti z něj dělají ideálního kandidáta na médium, v němž by mohly růst nervové buňky. Pokud je ale k tomu použito původní pavoučí hedvábí, tak takový proces zabere velmi mnoho času a vyžaduje komplikovanou přípravu. Materiálový vědec Thomas Scheibel z německé University of Bayreuth a jeho tým pomocí biotechnologií optimalizovali původní hedvábí.
Vylepšené hedvádné vlákno vědci vyrobili pomocí geneticky modifikovaných organizmů. Podle Scheibela to zvyšuje kvalitu výsledného materiálu a přínáší možnost úpravy proteinů. V jejich případě ale nezůstalo u dílčích úprav. Vylepšili jeden z proteinů pavoučího hedvábí a vytvořili janusovská vlákna pavoučího hedvábí, která obsahují dva různě optimalizované proteiny v jediném materiálu.
Janusovská vlákna se jmenují podle slavného boha řeckého Panteonu, Januse, který má dvě tváře a dvě různé strany. Jednu ze stran tvoří protein pavoučího hedvábí, v němž badatelé vyměnili jedinou aminokyselinu ze sekvence proteinu. Tím došlo ke změně elektrického náboje proteinu (z negativního na pozitivní).
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Anna: (11.02.22 01:01)
Cituji: "Podle Scheibela to zvyšuje výsledného materiálu a přínáší možnost úpravy proteinů."
Zvyšuje co? Pevnost? Odolnost?
Děkuji... (reagovat)
redakce: (13.02.22 02:22)
kvalitu :) (reagovat)
Váš komentář:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Želvuščí protein Dsup chrání buňky před poškozením radiací
Ultrakompaktní editor NanoCas edituje DNA po přenosu jedinou částicí viru AAV