Datum: 22.12.2021
Tymián a oregano, společně s dalšími podobnými rostlinami, obsahují látky, které mají medicínsky zajímavé účinky, včetně protinádorových. Kořenit s nimi jídlo ale nestačí k tomu, aby měly kýžený efekt v léčbě. Zásadní je objasnit jejich syntézu v rostlinách, abychom tyto látky mohli syntetizovat ve velkém.
Thymol, karvakrol, thymohydrochinon a další látky jsou součástí výsledné vůně tymiánu, oregana a dalších vonných rostlin čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Zároveň mají antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační a další účinky prospěšné lidskému zdraví. V hledáčku odborníků je teď obzvláště thymohydrochinon, u něhož byly prokázány protinádorové účinky.
Natalia Dudareva z americké Purdue University a její kolegové nedávno učinili významný první krok k využití thymohydrochinonu v medicíně, když zmapovali jeho biosyntézu u zmíněných rostlin.
Jak uvádí Dudareva, zmíněné rostliny obsahují významné chemické látky. Jejich obsah v rostlinách je ale dost nízký, takže by bylo komplikované tyto látky získávat extrakcí z rostlin. Když prozkoumáme jejich biosyntézu, otevírá to dveře ke genetické úpravě rostlin kvůli zvýšení obsahu zájmových látek nebo k jejich syntéze ve velkém v bioreaktorech s využitím mikroorganismů. To následně umožní jejich využití v medicíně.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Nanočástice vnášejí genetický materiál do rostlin skrz kořeny
Bakterie očkují samy sebe genetickým materiálem dormantních virů