Datum: 1.9.2021
Tým odborníků americké McGill University vyvinul nový postup, který umožňuje sledovat geneticky modifikované živočichy v prostředí. Využívají k tomu umělé transgeny, které tito živočichové zanechávají ve svém okolí. Objev nabízí nový a velmi efektivní nástroj, který dovoluje nalézt a případně monitorovat GM živočichy, kteří unikli či naopak byli vypuštěni do prostředí.
Badatelé poprvé názorně předvedli, jak lze detekovat transgeny z rozmanitých geneticky modifikovaných živočichů, jako jsou například octomilky, myši a ryby. Jejich umělé transgeny mohou být nalezeny ve vzorcích půdy či vody, kam se dostaly s trusem, močí, či slinami dotyčných živočichů. Výsledky výzkumu mohou být využity k detekci transgenů, například ve vzorcích ze stojatých vod u aktuálně nedávno vypuštěných geneticky modifikovaných komárů.
V porovnání s tradičními metodami monitorování živočichů je detekce environmentální, čili eDNA, přesnější a více efektivní, méně časově náročná a v neposlední řadě levnější.
Jak uvedl vedoucí výzkumu Charles Xu, doposud nikdo nepoužil detekci environmentální DNA ke sledování geneticky modifikovaných živočichů. Tento postup je velmi užitečný i pro detekci a ověření přítomnosti samotných transgenů v DNA zmíněných živočichů, aniž by je bylo nutné přímo nalézt a analyzovat.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Levná metoda zajistí odstranění nanoplastů z vody
Uhlíkové tečky – antioxidační nanozymy řeší depresi potkanů obnovením mikrobiomu