Datum: 4.11.2024
Zjizvení srdeční tkáně, k němuž dochází po infarktu lze v dnešní době zpomalovat, ale zatím ne zastavit. Přitom může vést až k srdečnímu selhání. Nedávný výzkum ukazuje, že je k dispozici imunoterapie, která by dokázala zastavit tvorbu jizev po infarktu.
Tým americké Washington University School of Medicine nejprve studoval expresi genů ve 45 věnovaných lidských srdcích, z nichž byla část zdravá, část poškozená infarktem a zbytek po srdečním selhání. Zjistili, že zjizvenou srdeční tkáň, která neplní svou funkci, vytváří populace fibroblastů FAP+.
Pak zkoumali, zda je možné tyto fibroblasty zablokovat. Ukázalo se, že pro tvorbu zjizvené srdeční tkáně je klíčová signální molekula interleukin IL-1 beta. Kory Lavine a jeho kolegové testovali monoklonální protilátku, která blokuje IL-1 beta a potvrdili, že myši s touto léčbou mají méně fibroblastů FAP+, mají méně zjizvené srdce a lepší kondici srdce.
Velkou výhodou je, že v dnešní době existují již 2 monoklonální protilátky, které blokují signalizace interleukinem IL-1 beta a současně jsou schválené americkou agenturou FDA. Jedna z nich se využívá k léčbě aterosklerózy. Teď je možné, že se jejich využití rozšíří.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Junedh Amrute / WashU Medicine.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání nabídka - Nabídky zajímavých zaměstnání
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Průlomový genomický test odhalí prakticky jakoukoliv infekci
Bakteriální biofiltr snižuje emise metanu z prasečích farem