Datum: 24.3.2025
Tak jako lidé a další eukaryoti, i bakterie čelí nelítostným útokům virů. V případě bakterií jde o bakteriofágy, čili požírače bakterií, neboli zkráceně „fágy.“
Vědce už dlouho zajímá, jak bakterie, tedy v podstatě jednotlivé buňky, a to buňky podstatně jednodušší než třeba lidské buňky dovedou zvládnout invazi fágů, pokud se jim to tedy podaří. Mohla by to být inspirace pro náš boj s viry, v němž stále taháme za mnohem kratší provaz.
Badatelé americké medicíny Johns Hopkins Medicine v tomto směru zjistili nová zajímavá fakta. Ukázalo se, že se bakterie chrání před útokem fágů tím, že rekvírují genetický materiál oslabených dormantních virů a očkují s ním sami sebe.
V experimentech vědci pozorovali, že streptokoky Streptococcus pyogenes dovedou využít genetický materiál fágů známých jako temperátní fágy, tedy takové, které mohou zničit hostitelskou bakteriální buňku anebo se stanou dormantními.
Pokud k tomu dojde, bakterie mohou ukrást genetický materiál dormantních temperátních fágů a vytvoří genetickou paměť na „útočníka.“ Tuto biologickou paměť dědí dceřiné buňky, když se původní baterie rozdělí. Díky paměti pak mohou rozeznat útočníka, když na ně takový virus zaútočí znovu a bojovat s ním.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Keith et al. (2025), Cell Host & Microbe.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Nanokonstrukty oxidu grafenu vylepšené bakterií zasahují proti nádorům
Mapování obrovského genomu žebrovníka odhaluje tajemství regenerace