Datum: 6.6.2025
Vědci úspěšně geneticky upravili lničku setou (Camelina sativa) z čeledi brukvovitých, tato rostlina produkovala velké množství astaxantinu, cenného červeného antioxidantu, který se používá k barvené lososů a krevet. Použili k tomu rostlinné, nikoliv bakteriální geny.
Mezinárodní tým biotechnologů, který vedl Edgar Cahoon z University of Nebraska-Lincoln (UNL), hodlá vytvořit komerčně životaschopný zdroj astaxantinu. Ten se v současné době vyrábí nákladnou chemickou syntézou z přírodních zdrojů, jako jsou řasy.
Astaxantin patří do skupiny červených pigmentů, známých jako ketokarotenoidy. Ty jsou ceněné nejen pro jejich barevné vlastnosti, ale také kvůli jejich silným antioxidačním účinkům. Tyto látky se u většiny plodin nevyskytují. Badatelé si vypůjčili geny pro syntézu astaxantinu z elegantního plevele hlaváčku letního (Adonis aestivalis) a vytvořili biosyntetickou dráhu pro astaxantin ve lničce.
Na rozdíl od předešlých pokusů s bakteriálními geny se nový postup ukázal jako efektivnější. GM lnička přemění téměř všechen prekurzor čili beta karoten na ketokarotenoidy, z nichž asi třetinu tvoří astaxantin, zhruba 47 mikrogramů na gram semen.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Roger Culos, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Sítě s léčivem zlikvidují malárii přímo v rezistentních komárech
Nanočástice nabízejí pomoc s léčbou infekcí zubních kanálků