Datum: 29.11.2024
Kvůli boji s oteplováním a kůrovcem ve Švýcarsku sázejí větší počet listnatých stromů. Je žádoucí, aby jejich dřevo bylo využíváno co nejvíce efektivně a s co nejméně emisemi uhlíku. V současnosti se ale bohužel stále značná část dřeva využívá k topení.
Jednou z možností pro zlepšení situace je vytváření materiálů založených na dřevu, ale s novými funkcemi, například dřevo, které je magnetické, voděodolné nebo generující elektřinu.
Výzkumný tým, který vede Francis Schwarze z laboratoře Cellulose & Wood Materials švýcarského Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology (EMPA), zkoumá možnosti vytvoření biohybridního dřeva, které světélkuje. Takové dřevo lze využít v mnoha zajímavých aplikacích, včetně výroby nábytku nebo ozdobných předmětů.
Hlavní roli v tomto výzkumu hraje dřevokazná václavka Desarmillaria tabescens. Václavky jsou obvykle považovány za patogen pěstovaných stromů. Současně ale některé druhy václavek produkují luciferin. Dřevo prorostlé myceliem těchto václavek proto přízračně zeleně světélkuje.
Zmíněná václavka Desarmillaria tabescens je v tomto směru nejvíce efektivní. Schwarze s kolegy otestovali více druhů václavek i stromů a nakonec využili dřevo balzovníku jihoamerického (Ochroma pyramidale), které má obzvlášť nízkou hustotu. Analýzy rentgenovou difrakcí potvrdily, že václavka sice proroste tímto dřevem, ale neohrozí jeho stabilitu, protože nenarušuje celulózní struktury..
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácení v mozku
Při 3D laserovém tisku lze použít bioinkousty s mikrořasami