Datum: 15.5.2023
Díky novému nástroji, který využívá diagnostický systém SHERLOCK k detekci bakterií ve slinách, bude brzy možné vrátit se od zubaře s detailní informací o zdravotním stavu ústní dutiny. Tento nástroj je velmi přesný a zároveň mnohem rychlejší než existující metody detekce bakterií. Mohl by vést k účinným preventivním testům a přispět ke zlepšení péče o ústní dutinu.
Odborníci amerického Forsyth Institute v Massachusetts upravili zmíněnou technologii, která je založená na genetickém editoru CRISPR. Výsledný systém identifikuje bakterie v ústní dutině během 30 minut.
Zdravotní stav ústní dutiny je klíčovým indikátorem celkového zdraví. Dřívější výzkum ukázal, že mikroorganismy ústní dutiny hrají zásadní roli v mnoha onemocněních této části těla. Zároveň jsou známé souvislosti mezi stavem ústními dutinami a řadou dalších chorob, například kardiovaskulárního systému a plic, dále s diabetem nebo různými nádory.
Technologie genetického editoru CRISPR je v dnešní době zodpovědná za podstatnou část pokroku v biomedicíně. Z CRISPRu vychází i nedávno vyvinutý diagnostický systém SHERLOCK, čili Specific High-sensitivity Enzymatic Reporter unLOCKing system. Detekuje prakticky jakoukoliv sekvenci DNA či RNA z jakéhokoliv organismu.
Funguje to díky programování Cas enzymů, které jsou součástí editoru CRISPR. Takto připravený Cas enzym je aktivovaný, když dojde k detekci určité sekvence a spustí fluorescenční signál.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Sherlock Biosciences.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
3D tištěné implantáty z krve urychlují hojení kostí
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácení v mozku