Datum: 5.2.2025
Elegantní nanokvěty podobné karafiátu by se mohly stát součástí medicínských obvazových materiálů a přispět k léčení ran.
Fatemeh Ahmadpoorová z italské University of Genoa a její kolegové otestovali vlastnosti nanokvětů na obvazových materiálech, pokud jde o jejich antibiotikové a protizánětlivé vlastnosti a biokompatibilitu.
Výsledky testů ukazují, že nanokvěty jsou slibnými kandidáty pro podporu léčby infekcí a zánětů. Jde o samouspořádané nanostruktury s ohromnou plochou povrchu, kde se mohou navazovat například molekuly léčiva. Díky tomu jsou nanokvěty vhodné pro transport léčiv.
Ahmadpoorová a spol. vyrobili nanokvěty z fosfátu mědi a kyseliny tříslové. Obě tyto ingredience mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Nanokvěty napěstovali v roztoku a poté je spojili s látkou vyrobenou z nanovláken.
Látka s nanokvěty dokázala zneškodnit široké spektrum bakterií, včetně E. coli, Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus, a také rezistentní biofilmy. Jako sympatický bonus tyto nanokvěty lapají reaktivní formy kyslíku a nejsou nebezpečné pro lidské buňky pěstované v kultuře.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Ahmadpoor et al. (2005), ACS Applied Bio Materials.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
RNA lucerny umožňují stopovat RNA v buňkách
Opravení domestikační mutace pomohlo k časnější úrodě rajčete