11.6.2025 | Zpravodajství
Výzkumníci Pennsylvania State University uspěli s vývojem nového typu nanovláken šetrných vůči prostředí, která vyrobili z mléčného proteinu kaseinu a rostlinné celulózy. Badatelé využili při výrobě těchto nanovláken elektrostatické zvlákňování,
9.6.2025 | Zpravodajství
Výzkumný tým, který vedl chemik Kenichiro Itami z RIKEN, úspěšně využil hmyz jako biologické minitovárny pro výrobu syntetických nanokarbonů. Jde o průlom v chemickém inženýrství. Říkají tomu syntéza in insectis.
6.6.2025 | Zpravodajství
Vědci úspěšně geneticky upravili lničku setou (Camelina sativa) z čeledi brukvovitých, tato rostlina produkovala velké množství astaxantinu, cenného červeného antioxidantu, který se používá k barvené lososů a krevet. Použili k tomu rostlinné, nikoliv bakteriální geny.
4.6.2025 | Zpravodajství
Nový materiál z Cornell University by mohl zásadně zlepši transport a účinnost mRNA vakcín. Nahrazuje běžně používanou látku, která u některých lidí vyvolává nežádoucí imunitní odpověď. Pozoruhodné mRNA vakcíny se osvědčily během pandemie covid-19
2.6.2025 | Zpravodajství
Inspirace pro onkologickou léčbu může být doopravdy nečekaná. K vývoji nových typů léčby nádorů by mohly přispět nové metody pro analýzy měkkých tkání fosilií druhohorních dinosaurů.
30.5.2025 | Zpravodajství
Nedávný pokrok v technologiích umožnil vývoj pokročilých metod k vysoce cílenému monitorování a ovládání fyziologických procesů. Jsou mezi nimi i metody, které dovolují ovládat expresi genů v živých organismech, aniž by bylo nutné využívat invazivní procedury.
28.5.2025 | Zpravodajství
Vědci odhalili chemickou látku, která po napuštění do insekticidních moskytiér dokáže zlikvidovat původce malárie přímo v komárech, kteří jsou rezistentní vůči insekticidu. Průlomový výzkum, publikovaný v Nature,
26.5.2025 | Zpravodajství
Netopýři jsou neblaze proslulí jako hostitelé celé řady vysoce nebezpečných virů, včetně vražedných koronavirů, původců zabijáckých krvácivých horeček marburgu a nejspíš i eboly, nebo také původců smrtících encefalitid jako nipah.
23.5.2025 | Zpravodajství
Badatelé National University of Singapore (NUS) vyvinuli praktickou technologii, které bez pomoci virových částic účinně doručí genetický materiál do lidských imunitních buněk. Nová platforma Nanostraw Electro-actuated Transfection (NExT)
21.5.2025 | Zpravodajství
Výzkumný tým University of Cincinnati předvedl, že je možné upravit bakterie, které lze užívat orálně, aby doručily do těla pacienta antivirové léky a vakcíny. Výsledky výzkumu, který vedl Nalinikanth Kotagiri,
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Nanokonstrukty oxidu grafenu vylepšené bakterií zasahují proti nádorům
Vylepšená bakterie zneškodňuje methylrtuť v plodech moře