10.1.2025 | Zpravodajství
RNA je nukleová kyselina, která má mnohem všestrannější využití než DNA, jejíž molekuly jsou zapnuté jako zip a dovedou v podstatě jenom uskladnit informaci. Výzkumný tým University of Californie Irvine
8.1.2025 | Zpravodajství
Editace genomu se systémem CRISPR-Cas obvykle souvisejí se zaváděním žádoucích nových mutací. Výzkumný tým Swiss University of Lausanne teď ale ve fascinující studii názorně předvedl, že tento genetický editor je možné využít i k opravení samovolně vzniklých mutací.
6.1.2025 | Zpravodajství
Lidské indukované pluripotentní kmenové buňky hiPSC jsou slibné pro využití v medicíně. Mohou přispět k léčbě mnoha závažných chorob, dnes spíše neléčitelných. Problém ale je v tom, že tyto buňky nebývají dostupné ve větším množství.
3.1.2025 | Zpravodajství
Vědci australské James Cook University zjistili, že buněčné váčky populární „superfood“ řasy Spirulina mohou významně přispět k vývoji nových typů účinných vakcín.
1.1.2025 | Zpravodajství
Mikroplasty jsou dnes úplně všude, nevyjímaje potraviny, pitnou vodu i samotná lidská těla. Vědci na tom pracují a jako zajímavé nové řešení tohoto problému navrhují filtr tvořený neobvyklou kombinací materiálů.
30.12.2024 | Zpravodajství
Mezinárodní tým odborníků vymyslel, jak z bramborových hlíz odstranit toxické látky, aby byly bezpečnější pro konzumaci a snadněji skladovatelné. Tento průlom molekulárních inženýrů by mohl snížit množství odpadu z brambor
27.12.2024 | Zpravodajství
Jak se zdá, kmenové buňky představují budoucnost medicíny a lékařského výzkumu. Mají potenciál pro rozvoj nových směrů inovací a léčby a mohou přispět ke zvládnutí chorob, s nimiž si dnes příliš nevíme rady.
25.12.2024 | Zpravodajství
Vědci vyvinuli s využitím umělé inteligence inovativní platformu pro biomedicínu, která napodobuje přírodní struktury virových částic, virionů. Průkopnický výzkum uveřejnili v předvánočním Nature.
23.12.2024 | Zpravodajství
Vědci dánské Aarhus University (AU) vyvinuli novou technologii, která využívá mikroorganismy pro konverzi oxidu uhličitého z továrního kouře na jiné molekuly s uhlíkem, jako je například metan, pro další použití.
20.12.2024 | Zpravodajství
Když se astronauté vydávají do vesmíru, více se vystavují nebezpečnému kosmickému záření. Odborníci americké Columbia University simulují vliv kosmického záření v laboratorním prostředí s pomocí multiorgánových
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polární led
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
3D tištěná kůže s živými buňkami může nahradit testy na zvířatech
Vdechnutelní biohybridní mikroboti ze živých řas mohou léčit plíce