Datum: 3.7.2024
Vědci vůbec poprvé vytvořili 3D organoidy lidského mozku, které obsahují různé typy buněk od různých lidí. Je to vlastně taková organoidní „vesnice na Petrisce,“ která by se mohla významně uplatnit ve výzkumu mozku a testování vlivu léků.
Dřívější výzkum již přinesl 2D buněčné kultury mozkových buněk od více dárců. 3D organoidy jsou ale mnohem lépe využitelné ve výzkumu.
Jak komentuje biolog Tomasz Nowakowski z americké University of California, San Francisco, který se na tomto výzkumu nepodílel, jde o velmi účinnou technologii, kterou nepochybně využije řada dalších výzkumných týmů.
Nové chimérické mozkové organoidy, kterým tvůrci přezdívají Chiméroidy, kombinují buňky až 5 lidí. V budoucnu to mohou být buňky stovek lidí současně. Jak říká vedoucí týmu Paola Arlotta z Harvard University, v budoucnu by takové Chiméroidy mohly pomáhat s predikcí individuálních reakcí na nová léčiva.
Nowakowski, který již s nimi experimentuje ve své laboratoři, dodává, že pěstování Chiméroidů je náročné. Pomoci ale mohou automatizované systémy pro buněčné kultury, díky nimž bude možné Chiméroidy využívat ve velkém.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Antón-Bolanos et al. (2024), Nature.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Věda - Informace z vědy, výzkumu českých biotechnologií
Transportní nanoklícky navržené AI napodobují chování virionů
Průlomový genomický test odhalí prakticky jakoukoliv infekci