Datum: 31.7.2023
Vědci objevili způsob, jak využít nanotechnologii k tvorbě 3D matrice pro pěstování buněk sítnice. Otevřeli tím cestu pro nové postupy léčby běžného typu slepoty v pokročilém věku.
Výzkumný tým, který vedla Barbara Pierscionek z britské Anglia Ruskin University (ARU), hledal metodu, která by umožnila pěstování buněk retinálního pigmentového epitelu (RPE), aby zůstaly životaschopné a funkční až 150 dní. RPE buňky tvoří epitel pod vrstvou tyčinek a čípků. Když je tento epitel poškozený, vede to ke zhoršení zraku.
Badatelé použili technologii elektrospinningu, čili elektrostatické zvlákňování, které se využívá při výrobě nanovláken. Ze získaných vláken vytvořili matrici, která je vhodná pro růst RPE buněk. Jejich výzkum by mohl přispět k pokroku v léčbě věkem podmíněné makulární degenerace (AMD, Age-related macular degeneration), což je vážné onemocnění sítnice a nejčastější příčina slepoty v pokročilém věku.
Matrice z nanovláken byla ošetřena steroidem fluocinolonem-acetonidem, který slouží jako ochrana před zánětlivými procesy. Tento krok zlepšuje kondici pěstovaných buněk a vede k jejich dalšímu růstu. Výsledky výzkumu poslouží k budoucímu vývoji laboratorních tkání pro transplantace do oka u pacientů s AMD.
Věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější příčinou slepoty v rozvinutých zemích. Populace stárnou a výskyt AMD se pravděpodobně bude ještě zvyšovat. Podle nedávných odhadů bude v roce 2050 trpět některou z forem AMD kolem 77 milionů Evropanů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Egbowon et al. (2023), Material & Design.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologií v České republice
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Multiorgánový astronaut na čipu simuluje vliv kosmického záření na lidské zdraví
Trvanlivé peptidy mohou zajistit účinnější léčbu