Datum: 7.12.2022
Neurony, které jsou poškozené degenerativní chorobou či zraněním, obvykle nemají prakticky žádnou schopnost regenerace. Obnovení neurální tkáně již dlouho zůstává zásadní výzvou pro tkáňové inženýry.
Orit Shefi z izraelské Bar-Ilan University a její kolegové vyvinuli nový postup, který umožňuje regeneraci neurální tkáně s nervovými spoji pomocí pokročilé nanotechnologie s magnetickými manipulacemi.
Při obnově neurální tkáně badatelé nejprve vstříkli nanočástice oxidu železa do zárodečných neurálních buněk, z nichž se vyvíjejí neurony. Tím je proměnili v nezávislé magnetické jednotky.
Následně vystavili tyto „magnetizované“ buňky několika specificky nastaveným magnetickým polím a díky nim na dálku řídili pohyb těchto buněk v trojrozměrném a mnohovrstvém kolagenovém substrátu, který napodobuje charakteristiky lidské tkáně. Prostřednictvím těchto magnetickým manipulací vytvořili trojrozměrné minimozky, mnohovrstevné a funkční neurální tkáně, které simulují prvky reálného mozku.
Po ztuhnutí roztoku kolagenu do podoby gelu buňky s magnetickými nanočásticemi zůstaly tam, kam je „umístila“ vnější magnetická pole. Po několika dnech se vyvinuly do podoby zralých neuronů, vytvořily výběžky a spojení, vykazovaly elektrickou aktivitu a prosperovaly minimálně pod dobu tří týdnů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Plen et al. (2022), Advanced Functional Materials.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Editované gliové buňky mohou brzdit roztroušenou sklerózu
Nanočástice s mRNA mohou napravit genetické poruchy před narozením