Datum: 20.9.2023
Vědci poprvé vyrobili plnohodnotná pavoučí vlákna s využitím geneticky vylepšených bourců morušových. Vzhledem k jejich pevnosti a odolnosti by se pavoučí hedvábí mohlo stát udržitelnou a vysoce kvalitní alternativou k dnešním syntetickým vláknům jako je třeba nylon.
Bourci se chovají v kultuře už tisíce let. Vyrábějí hedvábí v průmyslovém měřítku. Není ale tak pevné jako jiná vlákna. Vlákna pavoučího hedvábí jsou mnohem lepší. Ale pavouci jsou nesnášenliví kanibalové a jejich použitelnost pro chov v masovém měřítku je zcela tragická.
Junpeng Mi z čínské Donghua University a jeho kolegové spojili výhody obou zmíněných typů hedvábí. Déle než desetiletí se snažili o bionickou produkci pavoučího hedvábí a teď se jim to povedlo. Mohl by to být průlom ve výrobě vláken.
Mi a jeho spolupracovníci použili při výrobě bionického bource protein východoasijského křižáka Araneus ventricosus. Pomocí genetického editoru CRISPR-Cas9 vložili tento MiSp protein do genomu bource, na místo, kde je normálně umístěný gen pro protein hedvábí bource.
Badatelům se povedlo vložit gen tak úspěšně, že se aktivuje v genomu bource, aniž by došlo k narušení jiných aspektů produkce hedvábí u bource. Díky existující infrastruktuře pro produkci hedvábí z bourců by mělo být relativně jednouché zavést produkci pavoučího hedvábí z bionických bourců.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Junpeng Mi.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Acelulární nanokompozitní živé hydrogely jsou novým biomateriálem pro regenerativní medicínu
Nanoprotilátka NbE potlačuje vedlejší účinky opiátů