Datum: 24.6.2024
Podle nově zveřejněného výzkumu je biomasa purpurové fotosyntetické mořské bakterie Rhodovulum sulfidophilum výtečná jako dusíkaté hnojivo.
Keiji Numata z japonského výzkumného centra RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS) a Kyoto University se svými kolegy ověřil, že biomasa této bakterie hnojí stejně dobře jako syntetická dusíkatá hnojiva, ale její výrobu a použití nedoprovázejí nepříjemné důsledky pro životní prostředí.
Výzkumný tým Biomacromolecules Research Team pátral po vhodném přírodním zdroji dusíku, které by mohl nahradit hnojiva založená na amoniaku a stát se záchranou v zemědělských krizích, které hrozí v blízké budoucnosti.
Purpurové nesirné bakterie (PNSB, purple non-sulfur bacteria) bývají vybavené různými nitrogenázami, tedy enzymy, které komplikovaným způsobem těží hojný, ale netečný atmosférický dusík. Zatím se ale ještě nikdo nepokusil využít tyto bakterie jako hnojivo.
Numata a jeho kolegové rozmačkali a usušili biomasu bakterie Rhodovulum sulfidophilum. Následné analýzy ukázaly, že takto vytvořené hnojivo obsahuje asi 11 procent dusíku, což je mnohem více než u jiných organických hnojiv, včetně biomasy z jiných bakterií či mikrořas. Purpurové nesirné bakterie jsou jako hnojivo velmi slibné.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Morey-Yagu et al. (2024), npj Sustainable Agriculture.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Geneticky vylepšené bráněnky mohou přispět k cirkulární ekonomice
Trvanlivé peptidy mohou zajistit účinnější léčbu