Datum: 2.9.2022
Tým belgické KU Leuven, který vedl Vincent Pasque, vytvořil v laboratoři nový typ lidských buněk. Použili k tomu lidské kmenové buňky. Nově vytvořené buňky představují důmyslný model embryonálních buněk a blízce připomínají své protějšky v raných lidských embryích.
Když jde všechno jak má, lidské embryo se uhnízdí v děloze asi sedm dní po oplození. V tu chvíli se embryo stává do značné míry nepřístupné pro výzkum. Proto badatelé vyvíjejí modely z kmenových buněk, které odpovídají různým typům embryonálních a extraembryonálních buněk. Díky tomu je pak možné studovat „části“ lidského embrya doslova na Petriho misce.
Pasqueho tým jako první vytvořil takový model pro jeden typ lidských buněk embrya, konkrétně extraembryonálních mezodermálních buněk. Jak uvádí Pasque, jde o buňky, které vytvářejí první krev embrya, pomáhají embryu připojit se k budoucí placentě a hrají roli při formování primitivní pupeční šňůry.
U lidí se tento typ buňky objevuje v ranější fázi vývoje než u myší, na nichž se podobné věci zkoumají. Ve hře mohou být i další podstatné rozdíly mezi druhy, tedy mezi člověkem a myší. Proto je úspěch Pasqueho týmu tak významný. Výzkum na myších v této oblasti nemusí přinášet odpovědi, které bychom mohli uplatnit u lidí.
Vědci vytvořili zmíněné „modelové“ buňky z lidských kmenových buněk, které se mohou v lidském embryu vyvíjet do všech možných typů buněk embrya. Vytvořené buňky jsou velmi podobné svým protějškům v lidských embryích a představují jejich kvalitní model.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D..
Zdroj obrázku: Amitesh Panda (KU Leuven).
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Buněčné váčky spiruliny pomohou s vývojem účinných vakcín
Průzkum australské řeky přinesl fágy schopné porazit rezistentní klebsielly