Datum: 25.4.2025
Vědci britské University of Nottingham vytvořili nový typ antimikrobiálního nátěru, který může být použit pro rozmanité typy povrchů. Účinně likviduje bakterie a viry, včetně notoricky známých rezistentních bakterií MRSA nebo virů chřipky či covidu-19.
Tým University of Nottingham vyvinul nátěrovou pryskyřici, která obsahuje antimikrobiální látku chlorhexidin. Ta se často používá v zubním lékařství při léčbě infekcí ústní dutiny a při ošetření před operací.
Badatelé spolupracovali se společností Indestructible Paint při vytvoření prototypu antimikrobiálního nátěru. Ověřili, že se nový materiál aktivuje po vyschnutí a pak účinně likviduje široké spektrum patogenů.
Povrchy, s nimiž se v běžném životě setkáváme, často hrají roli rezervoárů mikrobů, především pokud jde o zdravotnická zařízení, počínaje nemocničními lůžky a toaletami. Platí to i pro další odvětví, jako je třeba doprava, kde se stejných povrchů může dotýkat ohromné množství lidí.
Nový nátěr je možné aplikovat na různé typy plastů a pevných neporézních povrchů, čímž vznikne antimikrobiální prostředí. Lze ho uplatnit ve zdravotnictví a jeho tvůrci rovněž testují využití v různých typech přepravy cestujících.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: University of Nottingham.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Metanogenní mikroby zařídí přímou recyklaci uhlíku z továrního kouře
Pomohou nám s léčbou nádorů druhohorní dinosauři?