Datum: 3.2.2025
Výzkumný tým Pennsylvania State University vytvořil nový biomateriál, který úspěšně napodobuje některé vlastnosti biologických tkání a mezibuněčné hmoty (ECM, Extracellular matrice). Je slibný pro využití v regenerativní medicíně.
Materiály, které byly doposud vytvářeny, aby napodobovaly tkáně a mezibuněčnou hmotu, tedy přírodní biologické podpůrné konstrukce, které slouží jako mechanická opora buněk v těle, mají svá omezení, která limitují jejich praktické využití. Aby je překonali, Amir Sheikhi a jeho kolegové vyvinuli „živý“ biomateriál, který má schopnost regenerace a napodobuje biologickou odpověď mezibuněčné hmoty na mechanický stres.
Jak uvádí Sheikhi, s kolegy vyvinuli acelulární materiál, tedy bezbuněčný, který dynamicky napodobuje chování mezibuněčné hmoty. Ta je přitom klíčovým stavebním prvkem tkání savců a je zásadní pro strukturu a fungování tkání.
Podle badatelů jejich materiál předčí ty předchozí, jako byly hydrogely, čili polymerové sítě bohaté na vodu. Ty jsou syntetické a nereagují biologickým způsobem na mechanický stres.
Sheikhio tým vytvořil acelulární nanokomppozitní živé gely, které tvoří „vlasaté“ nanočástice. Skládají se z nanokrystalů (nLinkers), které mají na konci neuspořádané řetězce celulózy.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Sheikhi Research Group/Penn State.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
Průzkum australské řeky přinesl fágy schopné porazit rezistentní klebsielly
Xolografický 3D tisk vytváří živou tkáň pomocí světla