Datum: 6.10.2023
Vědci využili lidské neurální kmenové buňky při 3D tisku funkční mozkové tkáně, která napodobuje architekturu mozkové kůry, tedy vnější vrstvy mozku s mnoha funkčními centry. Je to průlom, který by měl usnadnit léčbu poranění mozku.
Naše mozky mají komplexní a zároveň křehkou architekturu. Leccos je může narušit či poškodit. Od úrazu a mrtvice až po epilepsii a chirurgické zákroky. Výsledkem bývá zhoršení mozkových funkcí, komunikace či tělesného pohybu. S hojením mozkové tkáně mohou přinejmenším teoreticky pomoci implantované kmenové buňky. Až doposud ale bylo obtížné s využitím těchto buněk obnovit architekturu mozku.
Badatelé britské University of Oxford vytvořili dvouvrstvou mozkovou tkáň, přičemž použili 3D tisk s lidskými neurálními kmenovými buňkami. Po implantaci do mozkové tkáně laboratorních myších se nová tkáň začlenila do mozku strukturně i funkčně.
Jejich metoda 3D tisku umožňuje vytvářet 3D tkáně s požadovanou architekturou. Jde o významný pokrok směrem k personalizované léčbě poškození mozku.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Yongcheng Jin, tento pokrok směřuje k výrobě materiálů, které budou mít strukturu a funkci lidské mozkové tkáně. Zároveň je to příležitost nejen k vylepšení klinické léčby poraněním mozku, ale také k výzkumu fungování lidské mozkové kůry.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Yongcheng Jin/University of Oxford.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
DNA - Lidskou DNA má pohltit polární led
Nanočástice nabízejí pomoc s léčbou infekcí zubních kanálků
Vylepšená kapalná nanopěna chrání před poraněním vnitřní orgány