Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíZlaté nanohvězdy a imunoterapie očkují myši proti...

Zlaté nanohvězdy a imunoterapie očkují myši proti rakovině

Datum: 18.8.2017 

Pokud jde o léčbu rakoviny, v mnoha případech by bylo nejlepší, kdyby si s nádorem poradil vlastní imunitní systém pacienta. Je ale nutné ho k takovému zásahu důmyslným způsobem vybudit. Se zajímavým přístupem k imunoterapii přicházejí vědci Dukeho univerzity, kteří zkombinovali dva různé typy léčby do jediné terapie. Jejich postup byl natolik úspěšný u experimentálních myší, že kromě likvidace stávajícího nádoru ošetřené myši také ustály injekce s buňkami nádory. Úspěšný výzkum zlepšil vyhlídky na to, že se časem dočkáme účinného očkování proti nádorům.

Léčba týmu Dukeho univerzity zahrnuje dva velmi rozdílné přístupy. Jeden z nich představuje léčivo, které blokuje produkci proteinu PD-L1 (Programmed death-ligand 1) buňkami nádoru. Nádory produkují protein PD-L1 ve velkém množství a útočí s ním proti T-lymfocytům, základní bojové síle imunitního systému pacienta. Kredit: Duke University.

Druhý použitý přístup zahrnuje takzvanou fototermální terapii, která využívá nanohvězdy ze zlata. Když se tyto nanohvězdy vstříknou do těla pacienta, tak se shlukují uvnitř nádorů. Když jsou v nádoru, tak je možné je ozářit laserovým paprskem z vnějšího zdroje a tím je zahřát. Teplo pak likviduje buňky nádoru. Nanohvězdy ze zlata byly již dříve využity jako nosiče léčiva přímo do nádoru, ale osvědčily se i při fototerapii, protože účinným způsobem zachycují světelné záření. Cípy nanohvězdy přitahují světlené záření jako hromosvod blesky a koncentrují ho ve svých špicích.

Vedoucí výzkumu Tuan Vo-Dinh a jeho spolupracovníci používali zlaté nanohvězdy k léčbě rakoviny již dříve. Chtěli ale vyzkoušet, jestli by nanohvězdy nepomohly i proti nádorům, o nichž lékaři nevědí nebo proti nádorům, které se šíří po celém těle.

Oba dva zmíněné přístupy, tedy lék blokující produkci proteinu PD-L1 a fototermální léčbu se zlatými nanohvězdami, badatelé spojili do nové léčby, kterou nazvali fototermální imunoterapie. Jak tato nová léčba funguje, ověřovali na experimentu s rakovinou močového měchýře. Nejprve vpíchli pokusným myším buňky nádoru močového měchýře do obou zadních nohou a počkali, až se u nich vyvinou nádory. Pak nasadili různé typy léčby, ale vždy jen na jedné ze dvou nohou s nádory. Díky tomu mohli sledovat, zda léčba zabere v celém těle pokusné myši. Kredit: Tuan Vo-Dinh, Duke University.

Jak experimenty dopadly? Neléčené myši kontrolní skupiny, jak se dalo čekat, velmi rychle zemřely. Myši léčené pouze nanohvězdami ze zlata nevydržely o mnoho déle, protože léčba prospěla jenom v místě aplikace. Léčba s látkou blokující produkci proteinu PD-L1 fungovala lépe, protože zasáhla celé tělo myši. Úplně nejlepší výsledky ale měla kombinovaná léčba, která zahrnovala jak látku blokující produkci proteinu PD-L1, tak i fototermální terapii s nanohvězdami. Jedna z takto léčených myší žila dokonce téměř celý rok po ukončení léčby.

Kombinovaná léčba je tak účinná zřejmě kvůli tomu, že nanohvězdy likvidují hlavní nádor, zatímco lék proti proteinu PD-L1 působí i na skryté nádory jinde v těle. Podle Vo-Dinha se po zániku hlavního nádoru uvolní částečky nádoru, které aktivují imunitní systém. Imunita pacienta se zacílí přímo proti zbývajícím buňkám nádoru a podpoří jejich likvidaci. Stimulace imunitního systému přitom vydrží delší dobu a tělo se pak vyrovná i s novou dávkou buněk nádoru. Jako by šlo o vakcínu proti rakovině.

Prozatím to byl jenom prvotní výzkum na malé skupině pokusných myší. Ale podle všeho šlo o slibný začátek. Bylo by skvělé, kdybychom na konci získali fungující vakcíny proti nádorům.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


Použité zdroje:

Původní zdroj:

Scientific Reports 7: 8606

Sekundární zdroj:

Duke University

 

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář: 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

 • CEBIO
 • BC AV CR
 • Budvar
 • CAVD
 • CZBA
 • Eco Tend
 • Envisan Gem
 • Gentrend
 • JAIP
 • Jihočeská univerzita
 • Madeta
 • Forestina
 • ALIDEA

LinkedIn