Hlavní stranaZpravodajstvíZlaté banány by mohly zachránit mnoho dětských životů

Zlaté banány by mohly zachránit mnoho dětských životů

Datum: 12.7.2017 

Australští vědci vyvinuli nový typ transgenních banánů. Jsou obohacené o provitamín A, takže by mohly pomáhat tam, kde lidé trpí nedostatkem tohoto vitamínu. 

James Dale z Queensland University of Technology a jeho spolupracovníci jim přezdívají „zlaté banány“, protože jsou žluté nejenom zvnějšku, ale i zevnitř. Jejich výzkum nedávno uveřejnil časopis Plant Biotechnology Journal.

Pokud vše půjde podle plánu, tak by v roce 2021 měli zlaté banány pěstovat farmáři v africké Ugandě. Nadace Billa a Melindy Gatesových na tento výzkum poskytla prostředky ve výši 10 milionů dolarů.

Proces tvorby zlatých banánů zahrnuje genetické modifikace jednotlivých buněk banánovníku, po nichž se vypěstují zárodky rostlin a z nich pak dospělé banánovníky. Dale a jeho tým tento postup vypilovali během 12 let laboratorních testů a terénních experimentů v tropickém klimatu severního Queenslandu. Teď jejich postup používají vědci v Ugandě s místními typy banánovníků.

Dale a spol. získali klíčový gen od banánovníku, který pochází z Papui-Nové Guineje. Ten obsahuje velkém množství provitamínu A, ale plodí jen malé trsy banánů. Vědci tento gen přenesli do běžně pěstovaných banánů. Nebylo to úplně snadné, ale po letech úsilí nakonec vytvořili banány, které jsou vhodné pro farmaření a zároveň jsou plné provitamínu A.

V oblastech jako jsou zemědělské kraje Ugandy, jsou banány klíčovou plodinou. Místní lidé je tu jedí a hlavně s nimi i vaří, protože banány jsou výtečným zdrojem škrobu. Problém je ale v tom, že běžně pěstované banány obsahují jenom velmi málo některých významných látek, jako je železo nebo právě provitamín A.

Na světě každoročně umírají statisíce dětí kvůli nedostatku vitamínu A. Statisíce jich také kvůli tomu oslepnou a mnoho dětí je postiženo poruchami růstu, neplodností a dalšími zdravotními problémy. Zlaté banány by to mohly zvrátit.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme

Více informací najdete zde:


49

Komentáře / diskuse

Peter Šebo: Pokud to nemají být jedlé vakcíny, tak proč ne... (04.08.17 07:25)

Před 20-ti lety Charles Arntzen publikoval v Science a jezdil po světě přednášet, jak se jedením banánů produkujících rekombinantní antigeny budou děti v rozvojových zemích očkovat proti infekčním nemocem. Představitele výzkumných oddělení velkých farmaceutických firem se přitom jen usmívali a tak to také dopadlo...
Dodávat dětem v banánech provitamín A je určitě realističtější koncept. Již například existuje taková rýže. Uvidíme zda všemocná ruka trhu a BMGF tento koncet dokáží přetavit v realitu jsoucí za hranici intelektuálních konceptů a přání vědců. (reagovat)


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn