Datum: 8.7.2024
Japonští odborníci vytvořili mikrostrojky, do nichž je možné zapřáhnout zelené mikrořasy. Jednotlivé řasy jsou polapeny do mikropastí připojených k mikrostrojkům. Mikropasti jsou navrženy tak, aby řasy zůstaly polapené, ale přitom mohly intenzivně plavat.
Tým vyvinul 2 typy strojků – „rotator,“ který se otáčí jako kolo a „scooter,“ který by měl jet rovně, ale v testech se nechoval zcela podle očekávání. Do budoucna by měly další, více složité designy mikrostrojků, které by se následně mohly uplatnit ve výzkumu i praktických aplikacích.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Naoto Shimizu z University of Tokyo, inspirovala je kondice chlamydomonád Chlamydomonas reinhardtii, které jsou v poslední době v laboratořích stále oblíbenější. Jsou to zdatní plavci a s mikrostrojky si poradí.
Dotyčné mikrostrojky byly vyrobeny 3D tiskem metodou 2-fotonové stereolitografie, která se již osvědčila v tisku mikrostruktur. Badatelé tiskli v měřítku jednotek mikrometrů. Nejtěžší prý bylo vytvořit a vyladit mikropasti tak, aby snadno polapily chlamydomonády a zároveň ji pak udržely, aby se mohla stát součástí pohonu mikrostrojku.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Oda et al. (2024), Small.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jak psát životopis - Užitečné informace o tom jak psát životopis a průvodní dopis
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Syntetické pavoučí amyloidní proteiny a „umělí pavouci“ zajistí medicínský materiál
Chytrá půda zařídí větší biomasu plodin při nižší spotřebě vody