Datum: 22.6.2022
Již několik let se mláto, zbytek obilí po vaření piva, využívá jako krmivo pro zvířata. Tento materiál by se dal využít i v nanotechnologii. Tým kanadského Institut national de la recherche scientifique (INRS), který vedl Federico Rosei, přišel s postupem, který přemění odpad z mikropivovarů na uhlíkové kvantové tečky.
Kvantové tečky, někdy též označované jako „umělé atomy“, mají řadu pozoruhodných vlastností, které slibují rozmanité aplikace. Již byly s úspěchem využity jako senzory v biomedicíně anebo jako LEDky v displejích nové generace. Má to ale háček. Soudobá výroba kvantových teček je komplikovaná a velmi zatěžuje životní prostředí. Zahrnuje použití toxických těžkých kovů, jako je třeba kadmium. Jako pozoruhodná alternativa se nabízí právě uhlík, který je jak biokompatibilní, tak velmi snadno dostupný.
Jak říká Rossi, použití mláta je z pohledu cirkulární ekonomiky hned dvojitým zásahem. Jde o ekologicky zodpovědné zpracování pivovarského odpadu a zároveň přináší alternativní řešení pro syntézu kvantových teček, v tomto případě z uhlíku, které je mnohem vstřícnější k životnímu prostředí.
Výhodou použití odpadu z výroby piva k výrobě uhlíkových kvantových teček je, že tento materiál je přirozeně obohacený o dusík a fosfor. Díky tomu není nutné při výrobě kvantových teček používat chemikálie s těmito prvky.
Jak přiznává Claudiane Ouellet-Plamondon z výzkumného týmu, při tomhle výzkumu s výrobou piva si užili spoustu zábavy. Navíc vlastně navázali na zajímavou historii areálu École de technologie supérieure, součásti Université du Québec, kde rovněž probíhal výzkum. Stojí totiž na místě bývalého pivovaru Dow, který byl do šedesátých let jedním z hlavních pivovarů města Québec.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
EndofytnĂ houby se mohou stát spojencem proti patogennĂm houbám
Kombinace celulĂłznĂch nanovláken s ananasovĂ˝mi vlákny pĹ™inesla novĂ© nanomateriály