Datum: 13.2.2023
Modelová bakterie, která se využívá k výzkumu už celé století, se evolučně změnilo do té míry, že už možná nevyhovuje nárokům výzkumu.
Podle nové studie v Microbial Genomics je kmen K-12 bakterie E. coli již tak dlouho pěstován v kultuře a mutován, že oproti původním bakteriím kmene v době jeho izolace nese mnoho genetických změn.
Badatelé k tomu dospěli po studiu raných i dnešních vzorků bakterií zmíněného kmene a jejich sekvence DNA. Výsledky ukázaly, že se genom kmene K-12 v průběhu času výrazně mění. Ukazuje to rizika používání jednoho bakteriálního kmene jako prakticky univerzálního modelu. Zároveň to potvrzuje rychlý vývoj bakteriálního genomu během relativně krátké doby.
Jak se nechal slyšet vedoucí výzkumu Doug Browning z britské Aston University, během posledního desetiletí jsme svědky dramatického rozvoje čtení bakteriálních sekvencí a bakteriální genomiky, která prozrazuje, jak velice rychle se mohou měnit genomy bakterií. Podle Browninga to před 100 lety bylo nepředstavitelné, a tak nikomu nevadilo udělat z kmene K-12 modelový organismus pro všechno možné.
Tento kmen E. coli byl původně izolován v roce 1922 na Stanford University v Kalifornii, z výkalů pacienta se záškrtem. Od té doby se neustále pěstuje a používá k velmi rozmanitému výzkumu po celém světě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Browning et al. (2023), Microbial Genomics.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Vakcíny proti předávkování fentanylem a heroinem míří do klinických testů
Generativní umělá inteligence navrhuje nové proteiny