Datum: 10.10.2022
Biologové často využívají zelený fluorescenční protein GFP ke sledování tkání a buněk. Protein GFP, který pochází z medúzy, fluoreskuje zeleně při modrém osvětlení.
Když vědci tento protein připojí k jiným proteinům, mohou sledovat, jak buňka takové proteiny vyrábí a co se s nimi pak děje. Problém je v tom, že sledování fluorescence proteinu GFP obvykle vyžaduje drahé vybavení, jako je fluorescenční mikroskop, a bývá časově náročné.
Tým odborníků amerických laboratoří Oak Ridge National Laboratory vyvíjí speciální typ proteinu GFP, který může být použit ke sledování rostlin pouhým okem. Úpravou genů, které souvisejí se používáním proteinu GFP v rostlinách dosáhli toho, že je možné protein GFP v rostlinách zviditelnit obyčejnou UB lampou.
Badatelé předvedli zobrazování buněčných a molekulárních procesů v reálném čase, při pohledu pouhým okem, po osvícení rostlin UV lampou. Tento postup dovoluje rychlé a efektivní sledování proteinů v rostlinách při výzkumu a vývoji.
Jde o nový typ proteinu, který nese označení eYGFPuv (GFP UV reporter protein). Poskytuje zesílený fluorescenční signál u všech doposud testovaných rostlin. Vytváří silnou fluorescenci, kterou lze zobrazit tradičně, tedy fluorescenčním mikroskopem anebo při zviditelnění UV lampou. Velkou výhodou je, že fluorescenci této verze eYGFPuv lze pozorovat na rozmanitých škálách, od malých semenáčků až po masivní rostliny, aniž by bylo nutné používat speciální emisní filtry.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Xiaohan Yang, Oak Ridge National Laboratory.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání - Nabídky i poptávky zajímavých zaměstnání
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Proti superbakteriím nastupují syntetické peptidové nanosítě
RNA sprej pomůže v boji s děsivou rzí myrtovitých