Datum: 26.4.2011
Vědci vylepšili polymerázovou řetězovou reakci (PCR), která se mimo jiné používá k detekci patogenních mikroorganismů v rostlinných vzorcích. „Genetický materiál patogena nemusí být v infikovaném vzorku v dostatečném množství nezbytném pro detekci." Vysvětluje Norm Schaad z Agricultural Research Service. Díky takovým nedostatkům v diagnostice jsou semena nebo rostliny bez symptomů prodávány jako bezpatogenní, i když takové ve skutečnosti nejsou. Proto vědci vymysleli přípravný krok s názvem Bio-PCR. Ten používá růst podporující agar nebo tekuté médium k zvýšení počtu cílových buněk mikroorganismů. V závislosti na druhu patogena, buňky tvoří tisíce nových kopií umožňujících detekci.
Kromě zvýšené citlivosti 100 - 1000krát než u konvenčních PCR metod, obohacená technika zastavuje inhibitory interferující s účinkem klíčového enzymu PCR - Taq polymerázy. Bio-PCR pracuje nejlépe s rychle rostoucími bakteriemi jako je Ralstonia solanacearum, která způsobuje choroby brambor a rajčat nebo Acidovorax avenue, která škodí na melounech. Bio-PCR ale zlepšuje detekci také pomalu rostoucích patogenů jako je Xylella fastidiosa, bakterie zodpovědné za chorobu hroznů. Na studii s X. fastidiosa, metoda Bio-PCR detekovala bakterii v 90 % infikovaných vzorků hroznů, ve srovnání s 13 %, které odhalila konvenční PCR metoda.
Vlasta Stancová
Zdroj:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2021 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
SMEs interested to use new patented biodegradable and biocompatible hydrogel as retainer and delivery system of substances and water for their applications in medicine and agriculture are sought
Počítačově navržená vakcína proti covid-19 by měla být ultraefektivní