Datum: 16.2.2012
Podle vědců z University of Greenwich v Velké Británii a Universidad de Oviedo ve Španělsku nabízí známá léčivá rostlina - vratič obecný - efektivní způsob léčby nepříjemného onemocnění genitálního herpesu (oparu).
Genitální herpes (Herpes genitalis) je pohlavním stykem přenosné onemocnění. Jeho původcem je virus herpes simplex, stejný virus jako u oparu rtu. Herpes rtu bývá označován jako typ HSV-1 a genitální herpes jako typ HSV-2. Při první infekci dochází k výsevu puchýřků a následnému vzniku vřídků v okolí pohlavních orgánů a konečníku. Vřídky jsou velmi bolestivé, někdy doprovázené slabostí či nevolností. U mužů zasahují zevní pohlavní orgány, u žen může být opar zavlečen až do močové trubice. Při opakovaném výskytu jsou příznaky podobné, jen slabší a trvají kratší dobu. Virus herpes simplex se z těla hostitele nikdy nevytratí. Přetrvává v nervových gangliích a při oslabení imunitního systému se znovu aktivuje. Léky, které jsou v současné době dostupné pro léčbu tohoto onemocnění, jsou stále méně efektivní (např. aciclovir, valacyclovir). Virus si na ně dokonce vytváří odolnost.
Vratič obecný, lat. Tanacetum vulgare, je silně aromatická žlutě kvetoucí trvalka z čeledi hvězdicovité (Asteraceae). Má větvený, dřevnatějící oddenek a přímou, hranatou lodyhu. Dorůstá přibližně metrové výšky. Roste po celé kontinentální Evropě a Asii na neupravovaných plochách, rumištích, železničních náspech, okrajích cest apod. Již od středověku byl používán k různým léčebným účelům, od léčby horečky až k revmatismu. Nicméně jeho předpokládaný přínos medicíně byl vždy zpochybňován.
Studie (Habtemariam et al., 2011), publikovaná v magazínu Phytotherapy Research, však konečně odhalila jasný potenciál vratiče obecného jako léku na herpes. Při zkoumání a testování vlastností rostliny vědci identifikovali několik látek se silnými antioxidačními účinky. Nejvýznamnější z identifikovaných látek byly partenolid a 3,5-dicaffeoylchinová kyselina (3,5-DCQA). Obě tyto látky jsou významnými přírodními antioxidanty. Ty jsou důležité pro hojení ran a mohou tak pozitivně působit při léčbě kožních vyrážek a různých puchýřů či vředů, což jsou symptomy herpesu. Nyní je otázkou, jakým způsobem se léčivé látky z vratiče použijí při léčbě. Vědci se jí budou zabývat v dalších studiích.
Studie (Habtemariam et al., 2011) má i další význam. Je jednou ze studií, která objasňuje vědecký základ účinků tradičních léčivých rostlin. Vědci jsou v současné době schopni identifikovat i strukturálně složité přírodní sloučeniny, které jsou přítomny v rostlinách v přirozených koncentracích. Díky těmto analytickým dovednostem probíhá mnoho výzkumů po celém světě, které hledají nové antidiabetické, antimikrobiální, protinádorové, protizánětlivé a neuroprotektivní látky z přírodních zdrojů.
Autor: Jakub Málek
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Použité zdroje:
Originální text studie:
Habtemariam S, Álvarez A L, Juan-Badaturuge M, Jackson C a Parra F (2011): In vitro anti HSV-1 and HSV-2 activity of Tanacetum vulgare extracts and isolated compounds: An approach to their mechanisms of action. In Obesity. DOI: 10.1002/ptr.3382. [online] cit. 24. 10. 2011
Připraveno podle:
Davison N (2011): University of Greenwich research shows how tansy may be used to treat herpes. In University of Greenwich News. [online]. cit. 24. 10. 2011
Obrazové přílohy:
Tanacetum vulgare: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tansy_and_Queen_of_Spain_Fritilllary.JPG
Parthenolide.jpg: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7e/Parthenolide.svg/200px-Parthenolide.svg.png
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Umělá inteligence ProGen generuje nové funkčnà proteiny
Glukózové palivové články posloužà k léčbě diabetu