Datum: 11.9.2024
Lidé, hospodářská zvířata i domácí mazlíčci si užívají výhod vakcín a genových terapií založených na ochočených virech. Pro pěstování plodiny to ale tolik neplatí, jak nedávno ve své studii uvedl mezinárodní tým vedený odborníky španělského Institute of Molecular and Cellular Biology of Plants (IBMCP).
Badatelé navrhují plán pro využívání atenuovaných, oslabených virů, ke zlepšení výkonu pěstovaných plodin. Díky virům by se plodiny mohly stát odolnějšími vůči extrémním podmínkám a měnícímu se klimatu. Nebo by mohly produkovat žádoucí vitamíny či podobné látky, které by zvýšily výživnou hodnotu plodin. Podle autorů studie je to efektivní způsob vývoje nových typů plodin, který tolik nedráždí odpůrce genetiky. Zároveň je podstatně rychlejší, než tradiční pěstitelské postupy.
Jak uvedl vedoucí výzkumu Fabio Pasin z IBMCP, s kolegy záměrně provokují a konfrotují čtenáře s paradoxy soudobého šlechitelství. Navrhují používat virové vektory založené na oslabených virech, které rostlinám neublíží. Lze je ale využít k zavedení vybraných genů do rostlin a zlepšení vlastností plodin.
Tyto virové vektory lze využít například k indukování kvetení rostlin a urychlení sklizně, k tvorbě nových typů dané plodiny s požadovanými vlastnostmi, úpravě architektury plodiny kvůli usnadnění sklizně a dalších typů zákroků, zlepšit odolnost vůči suchu nebo třeba vytvářet metabolity přínosné pro zdraví.
Použití oslabených virů by se, přinejmenším podle autorů studie, mohlo ukázat jako v řadě ohledů nejlepší soudobou metodou pro vytvoření nových typů plodin.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Pasin et al. (2024), Nature Reviews Bioengineering.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Syntetická biologie se spojila s 3D tiskem a vznikly programovatelné živé materiály
Nanočástice umožnà domácà testovánà stresu