Datum: 30.6.2021
Američtí odborníci zaznamenali významný úspěch. Na Petriho misce vypěstovali z kmenových buněk myší embrya s téměř kompletními orgány. Embrya měla svaly, cévy, a také malá tlukoucí srdce.
Tento výzkum přinesl doposud nejpokročilejší „embryo na Petrisce“ a řadu inovací, které bude možné využít v oblasti pěstování náhradních orgánů z kmenových buněk. Za výzkumem je několikaleté úsilí týmu laboratoře Christine a Bernarda Thisseových na University of Virginia.
Vypěstování embrya na Petriho misce zní jednoduše, ale ve skutečnosti jde o komplikovaný proces. Je nutné použít několik typů kmenových buněk, a tyto buňky je třeba nasměrovat tak, aby byly ve správnou chvíli na správném místě, aby mohly vytvořit požadovanou strukturu orgánů.
Laboratoř Thisseových musela vyladit postup pěstování embryí a překonat několik zásadních překážek. Nejprve to zvládli na daniích pruhovaných, pak se pustili do náročnějších embryí savců. Teď se jim konečně povedlo vytvořit složité savčí embryo, které je celé vypěstované z kmenových buněk.
Výzkum v tomto směru zatím nepokročil natolik, že by bylo možné vypěstovat zcela zralá a funkční savčí embrya. Prozatím se vývoj embryí zastavuje ve fázi, která odpovídá střední fázi těhotenství. Podle vědců je problém ve vývoji určitých oblastí mozku. Věří nicméně, že se jim to brzy povede překonat a vytvoří kompletní a zralá embrya na Petrise anebo jak jim říkají „embryoidy“. Kdypak asi uvidíme prvního člověka z Petrisky?
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2022 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Experimentálnà mozek na čipu pomáhá v léčbě mozkových nádorů
Důmyslný buněčný sprej osvětluje temnou hmotu genomu