Datum: 6.9.2024
Rezistence vůči antibiotikům je stále větší hrozbou. Vědci pracují v krizovém módu a rychle hledají možné alternativy pro boj s nebezpečnými infekcemi. Odborníci Gladstone Institutes v San Francisku učinili významný pokrok s novou technologií, které umožňuje více využívat fágy proti infekcím.
Fágy, čili bakteriální viry, jsou skvělé v infikování a zabíjení bakterií. Existuje jich ohromné množství, což je výhoda a zároveň komplikace pro jejich praktické využití, protože je problém najít správného fága na konkrétní infekci. Řešením by mohlo být editování fágů, které by je upravilo do podoby efektivních zabijáků bakterií. Mohla by z toho být fungující alternativa antibiotik v léčbě bakteriálních infekcí.
Tým Gladstone vyvinul technologii, která umožňuje rutinně a efektivně editovat genomy fágů. Měla by zajistit výrobu nových fágů i podpořit výzkum použití fágů proti bakteriálním infekcím.
Nový přístup využívá retrony (retrons), sekvence DNA z bakteriálních genomů, retroelementy s reverzní transkriptázou, které produkují zvláštní sekvence msDNA (multicopy single-stranded DNA) se podílejí na ochraně bakteriální buňky proti útokům fágů. Vědci Gladstone vynalezli postup, s jehož pomocí lze retrony přimět, aby vyráběly požadované DNA sekvence.
Když pak fágy infikují bakteriální kolonii obsahující retrony, zabudují si do genomu sekvence DNA vyrobené retrony. Poté mohou být použity k léčbě konkrétních infekcí.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Michael Short/Gladstone Institutes.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
SyntetickĂ© nanokomplexy s RNA systĂ©movÄ› vypĂnajĂ geny v plodinách
Jak Ĺľelvušky pĹ™eĹľĂvajĂ zniÄŤujĂcĂ radiaci?