Datum: 15.8.2022
Globální produkce potravin je stále více ohrožena vývojem klimatu. Stále častější záplavy, sucha a vlny extrémního horka vyžadují rychlé přizpůsobení pěstovaných plodin.
Badatelé americké Stanford University vyvíjejí technologie, s nimiž je možné manipulovat biologické procesy v rostlinách, aby lépe rostly v rozmanitých podmínkách. Bioinženýrka Jennifer Brophy a její kolegové navrhli syntetické genetické obvody, díky nimž mohou kontrolovat aktivitu různých typů rostlinných buněk.
Během nedávného výzkumu, jehož výsledky uveřejnil časopis Science, využili tyto genetické obvody k vytvoření rostlin s různě uspořádanými kořeny. Tento výzkum by mohl vést k produkci plodin, které bude možné „nastavit“ podle konkrétních požadavků a přizpůsobit různému prostředí. Různé typy kořenů se mohou uplatnit v různých typech půd a při různých klimatických podmínkách.
Jak uvádí Brophy, jejich syntetické genetické obvody umožňují vytvářet velmi specifické kořenové systémy i strukturu listů a lodyh, které budou považovány za optimální pro určité podmínky prostředí. Díky tomu bude možné rostliny nastavit mnohem přesněji než dnes.
Jak zajistit ovládání rostlin na úrovni buněk a pletiv? Brophy s kolegy vytvořili syntetickou DNA, která funguje jako zhmotnělý algoritmus. Funguje to tak, že lze v určitých typech buněk ovládat expresi určitých genů. V tomto konkrétním případě badatelé mohli ovládat počet větvení kořenového systému, aniž by zasahovali do zbytku rostliny.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: JAN Brophy.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
VÄ›da - Informace z vÄ›dy, vĂ˝zkumu ÄŤeskĂ˝ch biotechnologiĂ
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
KĹ™emiÄŤitĂ© nanobrnÄ›nĂ ÄŤervenĂ˝ch krvinek umoĹľĹuje xenotransfuze
Programovatelné gely měnà tvar podle instrukcà v podobě řetězců DNA